Utopili jsme Morenu z chleba

Se zimou jsme se definitivně rozloučili v pátek 11. března 2016. Společně s Broučky jsme si na starém mostě přes řeku Jihlavu připomenuly starý lidový zvyk vynášení Morany.Morena 2016 (54)

 

Za zvuku vlastnoručně vyrobených chrastítek z dostupných materiálů a přednesu lidových říkadel a písní, jsme vhodily do řeky figurínu Morany, která představuje zimu, smrt, nemoci a vše zlé. Letos měla paní učitelka Liba Kameníková výborný nápad vyrobit ji z chleba. Jak sama řekla: „Je ekologická a ještě si na ní pochutnají kačeny a ryby.“

Morena 2016 (33)

 

 

 

Lidé dříve věřili, že utopením Morany skončí zima a umožní se tak návrat jara jako počátku nového života a síly. Děti se informace o této tradici dovídaly během celého týdne, učily se básničky a písničky a vyráběly chrastítka a také ozdobené větvičky, kterými v závěru dopoledne přivítaly jaro.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Školní rok 2015-2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.