Podzimní dudání

Dudy jsou hudební nástroj vskutku netradiční. Většina dětí je nezná a málokteré dítě mělo někdy příležitost si na ně sáhnout. Děti z naší školky tuto možnost měly a mohly si s dudami i zazpívat a popovídat.dsc08966

Na začátku října do naší mateřské školy přijela paní Křížová se svým programem „Dudy u ohýnku“. Původní plán počítal s opravdovým ohýnkem a s opékáním buřtů. Počasí nám to ale nedovolilo, a tak jsme se museli uchýlit do tepla naší školky.

Paní učitelky připravily pro postupně přicházející děti úkoly, které souvisely s podzimem. Třída Sluníček byla plná listů a plodů, které děti přiřazovaly k obrázkům stromů. Ve třídě Berušek se kreslilo na téma „U ohýnku“ a odměnu získal i ten, kdo poznal dudy nebo jiný z připravených hudebních nástrojů.

dsc01774Jakmile měli všichni zájemci úkoly splněné, odebrali se do Květinek, kde je čekal téměř hodinový program. Děti, ale i rodiče, prarodiče a sourozenci, se dozvěděli z čeho jsou dudy vyrobené, jak se na ně hraje, zazpívali si známé písničky, vyposlechli si ty neznámé a také se vydali na návštěvu do dávných časů, kdy děti chodívaly na pastvu a pekly brambory. Dudám přizvukovala fujara a třešničkou na dortu byl krásný staročeský kroj, který měla paní Křížová na sobě.

Spokojené tváře téměř stovky účastníků dokazovaly, že to bylo opravdu příjemné setkání.

Příspěvek byl publikován v rubrice Školní rok 2016-2017. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.