Měsíc knihy v mateřské škole

          V měsíci březnu jsme si s dětmi v naší MŠ po roce opět připomněli, jak důležité jsou v životě lidí knihy. V rámci akce „Čteme dětem“ měli rodiče a prarodiče dětí v průběhu celého měsíce možnost přijít do školky a přečíst dětem pohádku, příběh nebo úryvek z jakékoli dětské knížky. Někteří rodiče i prarodiče této příležitosti s radostí využili – přišli, přečetli pohádku, ale nejenom to … mnozí také dětem představili oblíbenou knížku ze svého dětství, a zároveň tak zpestřili denní program dětí. Předčítání pohádek paní učitelkou považují všechny děti tak nějak za samozřejmost, ale když přečte pohádku někdo jiný, celý okamžik dostane najednou „příchuť“ jakési sváteční chvíle. A právě tyto momenty mohou v dětech probudit chuť sáhnout po nové knížce.

          V rámci této akce k nám do školky přišla také maminka Adélky, která se s dětmi chtěla podělit o zážitky a zkušenosti ze svého zaměstnání – pracuje s lidmi, kteří onemocněli Alzheimerovou chorobou. Podařilo se jí tak přiblížit dětem svět starých a nemocných lidí. Na pomoc ke svému povídání si vzala pěkně ilustrovanou dětskou knížku, která vypráví příběh o nemocném dědečkovi takovou formou, které zvládnou porozumět i nejmenší čtenáři (případně posluchači). Celou besedu doplnila maminka ukázkou pomůcek, které při práci s nemocnými lidmi využívá.

          Ráda bych poděkovala všem rodičům i prarodičům, kteří věnovali kousek svého volného času dětem v naší školce, a přispěli tak naší snaze probudit v dětech zájem o literaturu a vychovat z nich skutečné čtenáře.

Mgr. Hana Motáčková, třída Motýlci

 

Součástí akce „Čteme dětem“ byla také návštěva paní spisovatelky Pavly Teplé Janákové, která v jednotlivých třídách představila svoji knihu „Pohádky na dobrou noc“.

Paní Teplá napsala tuto knihu pro svá dvojčata, která před časem navštěvovala naší MŠ.

Její poutavé povídání vydržely poslouchat i ty nejmenší děti. Vyprávěla o tom, jak se píše kniha, o ilustracích, o zvířátkách i o logopedii. Přečetla dvě pohádky ze své knihy. Děti pak odpovídaly na její otázky a ptaly se na všechno, co je zajímalo.

Na závěr zazpívaly pro paní spisovatelku písničku jako poděkování.

Bc. Ludmila Zábojová, třída Květinky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Školní rok 2017-2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.