OD VAJÍČEK PO DRAVCE

„Kdo uhádne, jaký ptáček se vylíhnul z tohoto obrovského zeleného vajíčka?“

Těmito slovy začal pan Hořák svůj zábavný program pro děti. Za dětmi do mateřské školy přijel s ukázkou dravců, které si mohly nejen prohlédnout z blízka, ale i držet na ruce. Prvním bodem programu byla ukázka vajíček.

Každý pták se líhne z jiného vajíčka, ať už je odlišné velikostí či barvou.

Nejzáhadnější vajíčko, které bylo nejen obrovské, těžké, ale ještě k tomu zelené, patřilo druhému největšímu nelétavému ptáku Emu Hnědý.

Přes vajíčka jsme se dostaly až k očekávané ukázce nejrůznějších dravců. Děti se vždy o jednotlivém dravci dozvěděly zajímavé informace, popřípadě věk, jméno či nějaký zážitek, který s ním pan Hořák měl. Jedna z prvních ukázek byl sýček, který, jak se říká, přináší smůlu. I pan Hořák má špatné zkušenosti se spojitostí s narozením malých sýčků, kolik věcí  se začalo kazit. Od sýčka obecného jsme se dostaly k puštíkovi obecnému, sově pálené, viděli jsme výrečka malého, pak i výra velkého a spoustu dalších krásných ptáků, které můžeme potkat u nás v lesích. Co se dětem velice líbilo, byla jména dravců jako například Buchtička, Kubík, Kristýnka či Oldík.

Byl to velký zážitek jak pro děti, tak pro paní učitelky. Na závěr si výr velký protáhnul křidélka a někteří šťastlivci si odnesly domů na památku peříčka. Nesmělo chybě poděkování panu Hořákovi za krásné dopoledne a za zážitky vidět dravce z takové blízkosti a vyzkoušet si i jejich tíhu na ruce.

Bc. Iva Pejšová, třída Sluníčka

Příspěvek byl publikován v rubrice Školní rok 2017-2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.