ČLÁNEK

Výzvy se Skutečně zdravou školou

Termín: 8. 10. 2021
Místo: MŠ U Skřítků, třídy Rarášci a Trpaslíci
Motivace: „Děti netuší, co je na bonbónech a dalších sladkostech nezdravého. Rodiče jim sice říkají, že je to nezdravé, že je po bonbónech bude bolet bříško, že budou mít zkažené zuby atd., ale takto názorný pokus vidí poprvé. Díky tomuto pokusu v dětech zažehneme plamínek poznání „aha, ne vše, co denně kupujeme a jíme, je úplně dobré a zdravé.“

Realizace: V pátek 8. října, se děti pustily do přípravy ovocných bonbónů a pokusu duhy. Nejprve jsme se s dětmi bavili o zdravých a nezdravých potravinách a důsledcích, které mají na naše tělo. Děti vyzkoušely duhový pokus s bonbóny, kdy je rozmístily na talíř a zalily vodou. Následně vznikla duha, o které jsme diskutovali a přišli na to, že bonbóny jsou plné barviv, cukru a nejsou dobré pro naše tělo. V návaznosti na to, jsme vyrobili zdravé bonbóny z pomerančové šťávy. Dětem bonbónky moc chutnaly a říkaly, že si je připraví i doma s rodiči.Odkaz na výzvy:Duhový pokus“ a „Ovocné bonbónky

V lednu 2021 jsme obhájili bronzový certifikát „SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA“, který má platnost od 1. 2. 2021 – 1. 2. 2023

Ve školní jídelně proběhla analýza ŠJ, která obsahovala pečlivý rozbor jídelníčku za období 2. 9. – 1. 11. 2020, pitný režim, analýzu skladu, zjištění používání vhodných surovin, monitoring soli, zařazování bezmasých jídel, zeleniny, analýzu jednotlivých produktů apod. 

Závěrem analýzy je, že používáme:

 • základní suroviny  – čerstvou zeleninu a ovoce, brambory, luštěniny, těstoviny, koření, rýži a další obiloviny (přednostně celozrnné), maso, ryby, neochucené mléčné výrobky, vejce
 • upřednostňujeme lokální a sezónní potraviny – od místních dodavatelů a výrobců, podporujeme regionální trh, využíváme přednostně zeleninu a ovoce, které dozrává v daném období
 • minimalizujeme používání polotovarů a instantních potravin – nepoužíváme hotové či instantní výrobky, konzervy (vyjma rybiček, kompotů a sterilované zeleniny bez aditiv), z mražené zeleniny využíváme pouze druhy celoročně nedostupné (hrášek, fazolky), omezujeme slazené mléčné dezerty, sladké pečivo a jiné sladkosti
 • omezujeme konzumaci bílé pšeničné mouky – přednostně používáme celozrnnou mouku, zařazujeme i nepšeničné druhy (rýžovou, kukuřičnou, špaldovou mouku..)
 • minimalizujeme množství soli – jídla dochucujeme čerstvými a sušenými bylinkami, nepoužíváme dochucovadla, zejména přípravky s glutamátem
 • snižujeme spotřebu cukru – sladká jídla zařazujeme maximálně 2x měsíčně, pokrmy nedoslazujeme, nápoje minimalizujeme nebo podáváme pouze neslazené
 • používáme kvalitní tuky
 • hlavní jídlo podáváme s dostatkem zeleniny (v polévce, častou přílohou je zeleninový salát nebo zeleninová obloha)
 • respektujeme potřeby dítěte 

Součástí obhajoby jsou tato bronzová kritéria:

 • Angažovanost v projektu a kultura stravování (práce akční skupiny, podněty rodičů ke stravování, informovanost rodičů o složení pokrmů a aktivitách projektu, umožnění dietního stravování, úklid ekologickými prostředky).
 • Kvalita jídla a místo jeho původu (vyřazení nežádoucích přísad v jídle, eliminace polotovarů, 75% pokrmů vyrobeno z čerstvých, nezpracovaných surovin a potravin, nákup od místních pěstitelů a chovatelů, jídelníček odráží sezónnost surovin, info o původu potravin, nahrazování nápojů neslazenými.
 • Vzdělávání dětí o jídle a stravování (základy zásad zdravé výživy, rozhovory o jídle, eliminování plýtvání jídly, zapojení dětí do příprav některých pokrmů, pěstitelské aktivity ve třídě i na školní zahradě, návštěvy farem a statků.
 • Místní společenství a spolupráce (akce s rodiči spojené s ochutnávkou vybraných pokrmů, možnost zapojení dětí a rodičů do pěstitelských a kulinářských aktivit…)  

 Získání bronzového certifikátu SZŠ
v listopadu 2018

Po obdržení veškerých podkladů pro udělení bronzového certifikátu a jejich důkladném zhodnocení jsme se rozhodli, že MŠ Mozaika Seifertova  6 bude udělen bronzový certifikát.

Gratulujeme  Vám k jeho získání, velmi si vážíme Vašeho odpovědného přístupu.  Pevně věříme, že zisk bronzového ocenění bude pro tým školky motivací k další, tentokráte stříbrné úrovni.

Certifikát Vám bude slavnostně předán v Praze na konferenci Skutečně zdravé školy dne 10.11.2018

Mgr. Tom Václavík
Ředitel, odborný garant programu

  ČLÁNEK

Výlet na na farmu

Termín: 3. 3. 2020
Adresa: Rantířov 4, 588 41
Majitel: Ing. Vladimír Šašek

Cíl výletu: Seznámit děti s chovem krav a jejich produkty

Farma je již tradičním cílem našich školních toulek. Po třech letech jsme znovu navštívili farmu v Rantířově, která se zaměřuje na chov hospodářských zvířat, jejíž doménou je soukromí telelín. Rodina Šaškových se věnuje nejen chovu zvířat, ale i prodeji výrobků, které pochází z rostlinné a živočišné výroby. Výběhy pro zvířata jsou velké a prostorné, zvířata jsou čistá, s možností volného výběhu a pastvy. Děti mohly na exkurzi vidět odchov telat, automatické drbátka pro krávy, ale i jiná zvířata, například králíky, ovce, kočky a psa. Dále děti zjistily, jak se o zvířata starat, a jak se z mléka vyrábí mléčné výrobky. Výlet byl pro děti velmi poučný a zábavný. Budeme se těšit na příští návštěvu.

 

 

 

 

  ČLÁNEK

Výlet na Statek u zvířátek

Termín: 5. 6. 2019
Adresa: Nová Buková 3, Nová Buková, 39301
Předseda: Štěpánka Matějková

Cíl výletu: Seznámit děti s hospodářskými zvířaty v jejich přirozeném prostředí

V letním čase se naše školka vydala na blízký statek. Statek u zvířátek nabízí spoustu zájmových aktivit. Pro nás si připravili program zaměřený na domácí zvířata a pěstování. Prvně nám ukázali  vybavení, které se používalo při hospodaření dříve a moderní vybavení, která využíváme dnes. Paní majitelka nás také vzala na pole a ukázala nám, co na něm pěstují, a jak se o pole starají. Děti měly možnost seznámit se s názvy zvířat, jejich vzhledem a ukázkou krmiva. Velmi se jim líbil blízký kontakt se zvířaty, které si mohly pohladit a volně se mezi nimi pohybovat. Na vlastní oči viděly koně, prase, husy, kozy, ovce, psy, kočky, slepice, krávy a králíky. Krmivo, které jim bylo představováno, mohly děti i ochutnat (popkorn). Program měly děti zpestřený pohybovými hrami nebo básničkami. Ve volných chvílích si děti zkusily proběhnout trasu pro cvičení koní a hrály si v seníku. Děkujeme všem zaměstnancům statku, za krásný výlet.

 

 

 

Aktivity školy v rámci projektu

ZDRAVÉ POTRAVINY

 • děti se učí poznávat základní složení a původ jídel, včetně jejich zařazování do jídelníčku „Příběhy jídla“
 • děti učí se chápat význam zdravého stravování pro zdraví člověka
 • společně se učíme některá jednoduchá jídla připravovat
 • ve spolupráci s rodiči volíme zdravější verze malé pozornosti pro ostatní děti při oslavách jmenin a narozenin (sušené ovoce, čerstvé ovoce, ořechy, cereální dobrota apod.)

PĚSTOVÁNÍ BYLIN, OVOCE A ZELENINY

 • každá třída má na školní zahradě truhlík pro pěstování bylin, zeleniny a květin
 • děti sází, pečují a sklízí výsledky svých pěstitelských aktivit
 • děti zapojujeme do jednoduchých zahradnických činností
 • děti seznamujeme s významem pěstování BIO potravin

POZNÁVÁME ŽIVOT NA FARMĚ ČI NA ZEMĚDĚLSKÉ USEDLOSTI SE ZVÍŘATY

 • každoročně navštěvujeme farmu nebo zemědělskou usedlost
 • děti se seznamují se zvířaty v jejich reálném prostředí
 • děti pozorují práci farmářů a chovatelů
 • děti poznávají život domácích a hospodářských zvířat a jejich mláďat

Článek 

 • Výlet na soukromou farmu s domácími a hospodářskými zvířaty a teletínem 

  Termín: 28. 3. 2017
  Adresa: Ing. Vladimír Šašek Rantířov 4, PSČ 588 41
  Třída: Permoníci, Hastrmánci

  Cíl výletu: Seznámit děti s přirozeným prostředím chovu domácích a hospodářských zvířat

  Děti měly možnost na vlastní oči vidět některá domácí a hospodářská zvířata, např. králíky, kočky, krávy a telátka, ovce. Získaly základní informace o jejich chovu, čím se živí, v jakém prostředí se chovají. Paní Šašková dětem ukázala, kde se věnují odchovu telat a trpělivě odpovídala na všetečné otázky dětí. Děti ocenily, že si mohly některá zvířátka pohladit. Největší zážitek však pro děti bylo sledování automatického „drbátka“ pro krávy. Nakonec si děti zaskákaly z balíku slámy. Rodina Šaškových svoji malou farmu zbudovala na místě hospodářské budovy bývalého zámečku v Rantířově u Jihlavy a současně se s chovem zaměřují na prodej produktů rostlinné a živočišné výroby. Prostředí, kde se zvířata nacházejí je čisté a s láskou opečovávané.

  Děkujeme, že jsme měly možnost k nim s dětmi zavítat.   

Článek 

 • Výlet na Dvorský kozí statek

  Termín: 7. 6. 2017
  Adresa: Olešenka 10, PSČ 582 22 Přibyslav
  Třída: Permoníci, Hastrmánci

  Cíl výletu: Seznámit děti s chovem koz a s jejich produkty

  V červnu jsme autobusem zavítaly spolu s dětmi do Olešenky, kde se nachází rodinný statek „Kozí dvorek“. Děti měly možnost vidět kozy na vlastní oči při pastvě. Prohlédly si kozí chlévy a přiměřeně věku se dozvěděly zajímavé informace o jejich chovu, např. čím se živí, jak se o kozy starat a jaké produkty se z nich zpracovávají.

  Své vědomosti si pak děti ověřily krátkým kvízem, který si chovatelka, která nás provázela, připravila. Využili jsme možnosti si jejich kozí produkty zakoupit a ochutnat.

  Děti odjížděly plné zážitků a nových zkušeností. Rodině Dvorských děkujeme za krásný den na jejich Kozím dvorku.