Projekt NJ

(video z návštěvy dětí v Rakousku)

Rakousko – česká spolupráce v oblasti vzdělávání v přeshraničním regionu

Naše MŠ U Dlouhé stěny se v letech 2016 -2019 zúčastnila a přispěla k úspěchu přeshraničního projektu v oblasti vzdělávání mezi mateřskými školami v ČR a Rakousku – BIG AT-CZ 5.

Prospěch z tohoto projektu měly zejména děti, které za hranicemi našly nové kamarády.

Jednou týdně po dobu tří let do třídy Pampelišky docházela lektorka p. Kašpárková, která prostřednictvím her, písní, za použití maňáska a další zábavnou formou seznamovala děti s NJ.

Současně MŠ navázala spolupráci s Kindergarten v rakouském městečku Langau, pouhých 80 km od Jihlavy. Dětem z rozdílně hovořících zemí se tak naskytla příležitost vzájemné návštěvy, jejímž velkým přínosem bylo osobní setkání a společné aktivity. Lektorka a třídní učitelky docílily toho, že se jazyk našich sousedů stal pro děti běžnou součástí života a získaly k němu pozitivní vztah.

Přínosem mezinárodní spolupráce byla i výměna zkušeností a metodických materiálů mezi učitelkami spřátelených škol.

Setkání českých a rakouských dětí v rámci projektu BIG:

KG Langau – Martinské slavnosti, Návštěva tradičních rakouských podniků např. Den u včelaře

MŠ U Dlouhé stěny – ZOO Jihlava, Hospodářský dvůr Bohuslavice

Od února 2020 se naše škola zapojuje do navazujícího projektu Edu STEM (2019-2021), který je zaměřený rovněž na prohlubování znalostí NJ, tentokrát prostřednictvím badatelských činností.

Výuku NJ bude od šk. roku 2021 – 22 zajišťovat třídní učitelka a lektorka p. Vohlídalová ve tř. Fialky. Projekt nadále umožňuje pokračovat v partnerství mezi MŠ. Těšíme se tedy na další společné zážitky s KG Langau. Děti čeká nabídka nadstandartních aktivit, aniž by finančně zatížila rodiče zúčastněných dětí.

Na základě přirozené dětské zvídavosti a spontánnosti projekt EduSTEM zprostředkovává položení základů mluveného jazyka sousedního národa, poznání jejich kultury a tradic. Nově podporuje u předškolních dětí zájem o přírodovědné a technické obory.

Projekty jsou finančně podporovány Evropským fondem regionálního rozvoje (ERDF).

Bc. Lenka Kučerová

Datum vložení: 2. 2. 2021 12:05