ADVENTNÍ VÝLET ZA MIKULÁŠEM A ČERTY DO KAMENICE NAD LIPOU

(2011)

adventni1 „Nikomu tak dobře není jako čertům v pekle, dříví nikdy nekupujou a sedají v teple“.

A o tom, že je to opravdu tak, jak se říká, se mohli přesvědčit děti a jejich rodiče z MŠ Riegrova a MŠ Kollárova. Dne 2. 12. 2011 se mohli jet podívat na zámek do Kamenice nad Lipou.

Společně jsme vyrazili autobusem v 15.00 hod. z Jihlavy a cesta nám rychle ubíhala. Děti během jízdy říkaly básničky a zpívaly písničky o čertech a Mikuláši.

adventni2

 

Po příjezdu do Kamenice a přivítání nás všech (celkem 41 osob) na zámku jsme měli možnost si prohlédnout výstavu hraček v muzeu. Hračky pocházejí z doby od konce 19. století do konce 20. století a najde se zde téměř cokoli. Panenky, pokojíček pro panenky, kočárky, nádobíčko, parní stroje, lokomotivy, autíčka, figurky… Dětem zářily oči zvědavostí i radostí a rodiče si mohli dopřát návrat do dětství.

Po prohlídce hraček nastalo to pravé očekávání, blížila se návštěva PEKLA. Procházeli jsme sklepením zámku a po kamenných schodech se k peklu blížili blíž a blíž. Děti téměř nemluvily a všichni čekali na to,co se bude dít. Všude bylo temno, viděli jsme jen hořet oheň pod kotlem, to čerti vařili polévku. Najednou se k nám za hlasitého „Bll,bll..“ přiblížili dva čerti a čertice. Byli zvědaví, kdo k nim do pekla přišel. V tu chvíli se ale za hrozného hromobití probouzel Lucifer a šel rovnou k nám. Hledal hříšníky. Několik dětí i dospělých nechal zvážit na váze hříchů, ale žádný hříšník mezi námi nebyl, tak těm nejodvážnějším dovolil, aby se zkusili posadit na jeho trůn. Pak nás z pekla propustili a čekala nás cesta do NEBE.

U nebeské brány stáli dva andělé a otevírali ji, aby mohl sestoupit Mikuláš z nebe na zem. Děti mu říkaly pěkné básničky, zazpívaly vánoční koledy a on jim předal nadílku, kterou si zasloužily. Od Mikuláše naše kroky vedly do výtvarné dílny, kde si děti vyrobily na památku andílka a čekalo nás i příjemné očerstvení.

adventni3Před naším odjezdem domů jsme prohlédli vánoční výstavu, která nám připomněla, jak vypadaly staročeské Vánoce. Cestou zpátky jsme sledovali adventní výzdobu ve městech a vesnicích. Po příjemně prožitém výletu se adventni5všichni vánočně naladěni vraceli domů.adventni4

Příspěvek byl publikován v rubrice Školní rok 2011-2012. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.