Hry a nápady pro děti – listopad, prosinec 2020

Sv. Martin

Artikulační cvičení – klapání jazykem jako klapou podkovičky sv. Martina

Najdi stejné podkovy

Svatomartinské sudoku

 

 

Písnička: Já mám koně, vrané koně – ODKAZ NA ZPÍVÁNKY

Pranostiky: Na svatého Martínka bude dobrá peřinka. A po svatém Martině schováme se v peřině. (Rozhovor s dítětem o obsahu pranostiky, co to znamená?) 

Vyrábění a procvičení vázání uzlů: Vystřihněte hlavu koně, dokreslete oko, udělejte do ní dírky a do dírek přivazujte vlnu, provázky nebo tkaničky. Vytvoříte tak hřívu.

Úkoly:

Postav ze stavebnice stáj pro koně tak, aby měla střechu. Nebo tak, aby se tam vešli dva koně. Je jedno, jak dítě úkol splní, záleží jen na jeho fantazii, důležité je, že splní zadanou podmínku.

Najdi v místnosti něco ze dřeva, látky, papíru, plastu,… nebo najdi něco červeného, modrého, bílého,… nebo najdi něco kulatého, čtvercového trojúhelníkového tvaru,… nebo najdi něco velkého, malého apod.

Řekni, které slovo sem nepatří: pes, kůň, kočka, Martin, slepice, ovce apod. 

Procvičení prostorových pojmů: Plyšák sedí na židli, pod židlí, vedle židle, před židlí, za židlí,… Dítě dává plyšáka, kam rodič říká. Těžší varianta: dítě říká, kam rodič plyšáka dal.

Pečení: Svatomartinské rohlíčky

1 Hera, 1/2 kg hladké mouky, 1 šlehačka – zaděláme těsto. To rozdělíme na osm bochánků. Každý bochánek rozválíme do kruhu a ten rozkrájíme jako pizzu na osm dílů. Plníme povidly (ty jsou nejlepší) nebo tvarohem, makovou nebo ořechovou náplní – jak kdo má rád. Pečeme na pečícím papíře na 180°C 15-20 minut. Po upečení obalujeme v cukru.

Činnost venku: Vyhledávání stejných předmětů – rodič najde kamínek, klacík, lístek, udělá sněhovou kouli, … dítě má za úkol najít stejný předmět. Porovnáváme velikost, barvu, tvar.

Advent

Každý den si vybarvi jeden obrázek.

 

Každý den můžete splnit jeden úkol:

 

 

 

Básnička a artikulačním cvičením:

Já jsem čertík Bertíček, dlouhý je můj jazýček.

Koukej, co já udělám, takhle hezky zabrblám. (udělej čerta – hýbej jazykem , zkus jak máš dlouhý jazyk – vyplázni co nejvíce)

Vymýšlej slovo do rýmu: 

Kožíšek – Ježíšek, Kos – los, Vánoce – po roce, apod.

Kresli obloučky jedním tahem a poté vybarvuj rybičky:

 

 

Řekni, co je správně a co špatně:

Adventní věnec má sedm svíček. S Mikulášem chodí čert a anděl. Na štědrý den jíme k večeři chleba se salámem. Dárky nosí anděl. apod.

Procvičení zrakových dovedností:

Najdi v řadě obrázek, který je jiný.

Jaké obrázky vidíš.

 

 

 

 Cvičení pozornosti: Rodič čte příběh a dítě, když uslyší slovo Mikuláš, tleskne.

 

 

 

 

Hra na ozvěnu: rodič říká slova (slovní spojení) a dítě opakuje. Ježíšek, Mikuláš, adventní kalendář, Štědrý den, dáreček… apod. Můžeme i vytleskávat po slabikách.

Hra na procvičení paměti s pexesem: Podle věku dáme dítěti na stůl do řady 4 – 8 obrázků z pexesa. Stejné obrázky dáme dítěti do ruky. Dítě necháme prohlížet obrázky, jak dlouho potřebuje, aby si je zapamatovalo. Potom obrázky otočíme a dítě přikládá ty, co mělo v ruce k otočeným (přímo na ně nebo vedle nich). Zkontrolujeme, zda si správně zapamatovalo.

Hra venku: „Kdo dřív uvidí…?“ na procházce si určíme věc, kterou budeme hledat a soutěžíme, kdo ji dřív uvidí – nákladní auto, světýlka v okně, vánoční výzdobu, modré auto,… nebo rodič říká: „Vidím jehličnatý strom, obchod s květinami,… “ a dítě hledá, kde to rodič viděl.