Výlet na Biofarmu Sasov

Podívejte se, co zažily děti ze třídy Permoníci při návštěvě Biofarmy Sasov.

Dne 7.6.2022 se děti ze třídy Permoníci vydaly pěšky od školky směr městská část Jihlava Sasov. Cílem výletu byla Biofarma, od které odebírá naše školní jídelna čerstvé biomaso.

Po příchodu na místní hřiště se děti vrhly na své svačiny nachystané z domu. Byli jsme mile překvapeni, že skoro polovina dětí měla s sebou zabalené ovoce nebo zeleninu v malých boxech.

Samotná exkurze na farmě začala po krátkém bloudění u faremního obchůdku, kde si nás vyzvedl pan Leoš Ducháček, který nás provázel, odpovídal na dotazy dětí, hovořil a ukazoval nám práci lidí, popisoval život zvířata a chod celé biofarmy. Děti se dozvěděly základní informace o tamějších zvířatech a výrobě živočišných i rostlinných bioproduktů i o způsobu energetické samostatnosti farmy. Děti viděly koňské stáje, chlév s ročními telaty, malé dvoutýdenní selátko, které si mohly podrbat a venkovní část prasečince, kde chovají jako jedni z mála v ČR plemeno černostrakatých přeštických prasat. Dětem se líbilo jejich zbarvení a také to, jak se spolu honí, válejí v blátě a drbou se. Názorně jsme si tak mohli vysvětlit přísloví „Potřebuješ to jako prase drbání“. Další kroky nás vedly přes bahnitou cestu k venkovnímu výběhu skotu, kde děti pozorovaly krávy, jak se volně pasou. Pan Ducháček vysvětlil, že jsou venku vlastně skoro celý rok a jsou zde nejvíc spokojené.

Po exkurzi naše cesty vedly do faremního obchůdku, kde na děti čekala ochutnávka zdejších lahodných bio uzenin. Po malé chuťovce nás čekal oběd, který jsme si přinesli s sebou a pochod zpět do MŠ. Výlet se dětem moc líbil a odnesly si z něj mnoho užitečných informací o chovu zvířat a chodu celé farmy. Pro někoho to bylo úplně první setkání se skutečnými hospodářskými zvířaty.

Odkaz: Biofarma Sasov

Datum vložení: 29. 6. 2022 12:36